Czy system poduszek powietrznych musi być wymieniany co 5 lat?

Samochody

Poduszka powietrzna jest jednym z najważniejszych urządzeń bezpieczeństwa obecnych w nowoczesnych pojazdach. Służy do ochrony pasażerów w przypadku kolizji oraz do zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy. Poduszka powietrzna stanowi pierwszą pomoc dla kierowcy i pasażerów samochodu.

System poduszek powietrznych składa się z dwóch części, którymi są czujnik i jednostka sterująca. Kiedy czujnik wykryje, że samochód zbliża się do kolizji, wysyła sygnał do jednostki sterującej. Następnie jednostka sterująca wysyła sygnał do poduszki powietrznej i uwalnia ją w odpowiednim momencie. System poduszek powietrznych stosowany jest głównie w przedniej części samochodu. Jednostka sterująca umieszczona jest na kierownicy.

Obecnie większość samochodów jest wyposażona w podwójne poduszki powietrzne. W jednostce sterującej znajdują się dwa czujniki. Jeden jest dla strony pasażera, a drugi dla kierowcy. Są one zaprojektowane w taki sposób, że jeśli jeden z czujników wykryje jakiekolwiek zagrożenie, to wyśle sygnał do jednostki sterującej. Wtedy jednostka sterująca zwolni poduszkę powietrzną.

Jaka jest żywotność poduszki powietrznej?

Jest to jedno z częstych pytań, które zadaje większość właścicieli samochodów. Jest wielu producentów, którzy twierdzą, że poduszka powietrzna jest skuteczna przez 5 lat. Jednak nie jest to rzeczywisty fakt. Niektórzy producenci twierdzą, że żywotność poduszki powietrznej wynosi 10 lat, podczas gdy inni twierdzą, że trwa ona 15 lat.

Zaleca się, aby system poduszek powietrznych był wymieniany co 5 lat. Wynika to z faktu, że producent nie będzie w stanie wymienić jednostki sterującej poduszki powietrznej co roku. Tak więc zaleca się, aby system poduszek powietrznych był wymieniany co 5 lat.

Wnioski:

Mam nadzieję, że ten post pomógł Ci zrozumieć żywotność systemu poduszek powietrznych. Większość ludzi nie wymienia systemu poduszek powietrznych po 5 latach. Jednakże, powinny one być wymieniane po 5 latach. Jeśli nadal masz wątpliwości to polecam sprawdzić instrukcję obsługi Twojego samochodu.